Více o Chýňském pivu:
První český restaurační minipivovar Pivovarský dvůr byl uveden do provozu na podzim roku 1992. Celý objekt, ve kterém se náš pivovar a restaurace nachází, byl dříve součástí hospodářských budov kláštera a sloužil k chovu dobytka. Technologické zařízení pivovaru bylo dodáno firmou ZVÚ Hradec Králové a.s. a je převážně tuzemské výroby.
Pivo je u nás vyráběno proslulou českou technologií s použitím tradičních surovin, tj. sladu, chmele a vody. Kapacita celého zařízení je přibližně 2 000 hl piva ročně.
Námi vařené druhy piva jsou podávány přímo v restauraci a zároveň expedovány i mimo pivovar v 20l, 30l a 50l sudech. Zhruba 50% výroby připadá na “Polotmavý Dvorní ležák”. Veškeré vystavované pivo se podává jako tzv. “kvasnicové nefiltrované”, tedy mírně zakalené. Zákal je tvořen pivovarskými kvasinkami, které jsou u běžného piva odstraňovány filtrací. Přitom právě kvasinky obsahují značné množství vitamínů a ostatních látek, které příznivě působí na lidský organismus a jejich přítomnost je právě tou výjimečnou vůní a chutí našeho piva.
Vlastní výroba piva je poměrně složitý proces, který v podstatě sestává ze tří hlavních fází. První fáze výroby probíhá ve varně, která je součástí interiéru restaurace. Při ní dochází nejprve pomocí vhodně volených teplot k rozštěpení škrobu obsaženého ve sladu. Následuje oddělení mláta ve scezovací kádi a povaření s chmelem, čímž vzniká tzv. mladina. Celá várka trvá asi 12 hodin. Následuje ochlazení asi na 6° Celsia.
Mladina se přečerpá do kvasného tanku, přidají se pivovarské kvasinky a to je počátek druhé fáze hlavního kvašení, která trvá 7 dní. Po ukončení hlavního kvašení se mladé pivo předává do ležáckého tanku, ve kterém probíhá závěrečná fáze výroby, dokvašování neboli zrání piva. Doba zrání závisí na původní stupňovitosti, u 12% piva se pohybuje okolo 5-6 týdnů. Po ukončení dokvašování se pivo čepuje z ležáckého tanku.
zdroj: www.pivovarskydvur.cz