Text:   
        FanShop | Mobilní verze | Domovská stránka (IE)
 
Adresa klubu:
FC Přední Kopanina
Ke Goniu 123, 164 00 Praha 6

Kontakt: Tomáš Cigánek
Telefon: +420 777 753 545
Email: tomas.ciganek@fcpk.cz
 

Partner klubu

 
Od čtvrtka 3.12. dochází ke zmírnění omezení. Týmy FCPK se vrátí ke svému programu...  Připojte se na FCPK Facebook a Instagram a buďte s nám online ......  
 

Nejvíc přeborových titulů za 30 let nasbírala Kopanina. Super éra, říká Cigánek

Mužstvo:FCPK
Zpracováno:16.07.2020
 
Praha - Po běžné sezoně by ještě teď doznívaly oslavy šampionů Pražská teplárenská přeboru. Vítěz ovšem letos nemohl být kvůli pandemii vyhlášený. U roku 2020 tak zůstane prázdné místo. Proto jsme se ohlédli do minulosti a spočítali nejúspěšnější klub, co do počtu přeborových titulů od roku 1990. Vítězem je Přední Kopanina, která za posledních 30 let ovládla nejvyšší pražskou soutěž už pětkrát. "Je to pro nás super éra," říká předseda klubu Tomáš Cigánek pro oficiální server Pražského fotbalového svazu www.fotbalpraha.cz.

Na webu fotbalpraha jsme se nedávno ohlédli za přeborovými pěti lety. Pokud ale půjdeme více do historie a vezmeme v úvahu poslední tři desetiletí, je váš klub s pěti triumfy nejúspěšnější. Co to pro vás znamená?
Je to hezký pohled. Pět titulů šampiónů Prahy a tři vítězství v poháru. Navrch jsme přidali nejlepší střelce Prahy Bohuslava Strnadela a Dana Urbana. Myslím si, že Kopanina byla v uplynulých letech v Praze hodně vidět. Je to pro nás super klubová éra. (usmívá se)

Fotbal na Kopanině se hodně spojuje s Vaší rodinou. Berete tyhle úspěchy jako dostatečnou odměnu za ta léta dřiny, co jste pro klub odvedli?
Každý klub má v čele své tváře, ale úspěch zajistí jen týmová práce a dobrá parta. Pod těmito úspěchy je podpis mnoha lidí, hráčů, trenérů, funkcionářů. To je naše síň slávy.

Jde vybrat triumf, na který vzpomínáte nejraději?
Osobně jsem si užil všechny. Při prvním postupu už jsem nakoukl jako dorostenec do áčka, další jsem zažil jako kapitán týmu a zbývající jako funkcionář. Věřím, že ještě nějaké přidáme, než svou roli předám svým nástupcům.

Kde je podle vás kouzlo Přední Kopaniny, že je tak úspěšná?
Jsme malý klub na periferii. Musíme pracovat víc než ostatní, abychom se prosadili. Především však vždy přivést ty správné lidi, kteří vědí, co mají dělat, mají chuť to dělat, a dát jim kompetence.

Mají přeborové úspěchy Přední Kopaniny něco společného?
Skvělou partu. Vždy chvilku trvá, než vytvoříte tým pro úspěch. Když ho máte na vrcholu, potřebujete i trochu sportovního štěstí a sáhnout si trofej. Po úspěchu většinou dochází k obměně a nějaký čas trvá, než to znovu poskládáte.

Klub se povedlo posunout nejen po sportovní stránce, ale obměnou prošel i areál. Jak těžké je vést klub v porovnání s dobou před 30 lety?
Já jsem klub před třiceti lety nevedl, to jsem začínal jako sekretář. Myslím si však, že dělat fotbal před lety bylo velmi obdobné jako dnes. Měl jsem velké učitele: mého tátu a sportovního manažera Jardu Landu. Samozřejmě velký vliv měli i další funkcionáři a trenéři, kteří na Kopanině působili. Oproti dřívějším dobám jsme se teď pustili mnohem více do mládeže. V naší akademii máme zastoupené všechny kategorie, což je v situaci, kdy nemáme v obci žádnou školu a pouze 800 obyvatel, skvělé. Areál máme nádherný, ale chybí nám v něm jedna tréninková plocha navíc.

Malé kluby si váží každé koruny. Jak těžké je v současnosti hledat finance pro fungování klubu? Pomáhají vám zmíněné úspěchy k zájmu minimálně lokálních partnerů?
Vážíme si každé finanční podpory pro náš klub. Vybíráme členské příspěvky, oslovujeme lokální partnery, usilujeme o podporu ze strany obce, města i státu. Úspěchy hrají svou roli, ale jsme malý klub. Naším úkolem je především přivést ke sportu co nejvíce dětí a mládeže, sportovní úspěchy áčka na nejvyšší krajské úrovni jsou bonus navíc, které nám však dělají dobrou reklamu.

Celou dobu stojíte v čele klubu. Jste fundovanou osobu posoudit, jak se Pražská teplárenská přebor za ta léta změnil. Jaký na soutěž máte názor?
Pražský přebor je nejvyšší krajská soutěž, která má kvalitu i zvuk. Vždy tomu tak bylo. Aktuální vedení svazu teď ještě více pracuje na medializaci soutěže, mužstva i hráči jsou vidět, pomohlo to přivést řadu známých tváří do soutěže. Nemělo by se však zapomínat, aby zbylo dost místa pro mladé hráče, odchovance z klubů.

Na každém stadionu se vám musí vybavit mraky vzpomínek. Na zápasy, hráče, funkcionáře…
Žijeme hrozně rychle. Přichází stále nové zážitky a často si neumíme vychutnat to, co bylo. Přitom ty vzpomínky jsou největší motivací na naší amatérské úrovni vrhat se do práce znovu. Mám pocit, že naše generace si fotbal uměla užít více. Zážitků je plno. Co jsem zažil s fotbalem a kolik lidí jsem za tu dobu potkal, to je pro jiné na několik životů.

Čtyřikrát tým triumfoval jako Přední Kopanina, jednou jako ČZU. Připomeňte, proč klub měnil jméno?
Na chvilku jsme přešli pod název ČZU = Česká zemědělská univerzita. Škola je v našem sousedství a odjakživa jsme úzce spolupracovali. Využívali jsme její areál v Suchdole, naši kluboví lídři byli často absolventi nebo pedagogové této školy. Logicky za nás hrálo i spousta studentů ČZU. V jednu chvíli bylo spojení tak úzké (za dob působení Jana Grebíka - trenér, manažer), že se název školy promítl i do názvu s vizí vybudovat silný akademický klub s podporou univerzity. Vše padlo s předčasným úmrtím Jana Grebíka. Následoval návrat pod FC Přední Kopanina.

Na rozdíl od mnoha jiných celků jste neváhali vyzkoušet si i divizi, tedy čtvrtou nejvyšší soutěž. Nebýt toho, možná by triumfů na úrovni hlavního města bylo ještě více.
Asi máte pravdu, ale dovolím si tvrdit, že právě zkušenosti z divize z nás udělaly silný regionální klub. Hodně nás to naučilo.

Asi to byl pořádný rozdíl, ve všech směrech…
Rozdíl v obou soutěžích vnímám zřetelně. Sportovní i obecný. Když pominu určité negativní prvky, se kterými jsme se rovněž setkali, tak vás divize nutí zařadit ve všech aspektech vyšší rychlostní stupeň. Kvalita kádru, jeho trénovanost, časová náročnost, doprava, tlaky na lepší organizaci pořadatelství utkání, vyšší profesionalita v jednání funkcionářů.

V divizi mají soupeři na týmy z hlavního města větší motivaci. Pocítili jste to a nelitovali v tu chvíli, že jste v přeboru nezůstali?
Nelitovali. Jsou to obrovské zkušenosti. Pokud si zkusíte dělat fotbal výše, máte daleko větší nadhled pro nižší soutěže. S Kopaninou jsme projeli v divizi celé Čechy, postupně jsme hráli všechny tři skupiny A, B, C. Náš klub z periférie nastoupil proti soupeřům z velkých dvacetitisícových měst, nebo to byly rezervy profesionálních týmů. Hráli jsme na stadionech před krásnými návštěvami, dělali Přední Kopanině super reklamu. Myslím, že kdekoliv budete a zmíníte Kopaninu, hodně lidem naskočí fotbalový klub od letiště.

Parádně si vedete i v posledních letech, kde patříte mezi absolutní špičku vzhledem k získaným bodům. Co téhle novodobé éře říkáte?
Myslím, že těch bodů by mohlo být více. V posledních sezonách naše mužstvo mělo na víc než předvedlo. Stále jsme ve fázi skládání týmu pro úspěch.

Přijde doba, kdy Přední Kopanina opět zaútočí na účast v divizi?
Hrajeme fotbal a chceme vyhrávat. Když budeme lepší než ostatní soupeři, můžeme si divizi zase zahrát. Osobně se mi líbí náš aktuální trend zapojování mladých hráčů z naší akademie nebo odjinud a přes rezervu v I. A třídě jejich posun do A mužstva. To vypadá slibně do budoucna.

Jaké plány máte do budoucna?
Plánů je spousta. Chceme udržet rozvoj klubu na všech úrovních. Není to jen o sportovních výsledcích. Samozřejmě áčko je výkladní skříň a jeho výsledky jsou sledované a hodně ovlivňují náladu v celém klubu. Ale máme spoustu práce s mládeží, nábory hráčů, získávání trenérů, jejich vzdělávání, správa areálu U Drahušky, organizace týmů, vybavení, prezentace klubu. Život klubu je pestrý a nechceme slevit z pozic, na kterých jsme tvrdě a dlouho pracovali.

V současné době, kdy se kvůli pandemii koronaviru nehrálo, vás muselo bolet fotbalové srdce. Jak jste tu dobu snášel? Povedlo se vymyslet z pohledu klubu něco, jak dobu bez fotbalu přežít?
Byla to novinka a nic jsme nevymýšleli. Nechali jsme všem prostor, ať si odpočinou a pak se vrátí buď natěšení zpět, nebo si najdou jinou volbu. Vrátili se všichni. Mají fotbal a Kopaninu rádi. (usmívá se)

Přední Kopanina je známá tím, že v jejím dresu nastupují pravidelně exligoví hráči. Platí to už léta, takže to nemůže být náhoda. Jak to, že se vám v tomto směru tak daří?
Žádný speciální skauting na prvoligové scéně neděláme. Jsme malý klub, který není schopen z vlastního regionu a naší akademie pokrýt kvalitou účast v pražském přeboru. Neustále hledáme hráče na doplnění a občas uvízne v sítích i větší ryba. Něco chystáme i na novou sezonu. (usmívá se)Vítězové Pražská teplárenská přeboru od roku 1990

1989/90: Přední Kopanina
1990/91: Meteor
1991/92: Kompresory
1992/93: Admira/Slavoj
1993/94: Libuš
1994/95: Vyšehrad
1995/96: FC Střížkov Praha 9
1996/97: Čechie BVB Karlín
1997/98: ČZU Praha
1998/99: Vyšehrad
1999/00: Dropa Střížkov B
2000/01: FC Břevnov
2001/02: Libuš
2002/03: Lokomotiva Praha
2003/04: Motorlet
2004/05: Horní Měcholupy
2005/06: Admira
2006/07: Horní Měcholupy
2007/08: Meteor
2008/09: Přední Kopanina
2009/10: Zličín
2010/11: Radotín
2011/12: Aritma
2012/13: Vršovice
2013/14: Královice
2014/15: Přední Kopanina
2015/16: Přední Kopanina
2016/17: Motorlet B
2017/18: Třeboradice
2018/19: Újezd Praha 4
2019/20: bez vítěze, sezona byla předčasně ukončena
Zdroj:www.fotbalpraha.cz
Www:https://www.fotbalpraha.cz/clanek/9237-nejvic-preborovych-titulu-za-30-let-nasbirala-predni-kopanina-verim-ze-jeste-nejake-pridame-rika-jeji-sef-cigan
Článek připravil:René Machálek
 
Foto k článku:
 

Aktuality klubu

Jan Pauly, fotbalový svaz: úplný zákaz fotbalových aktivit do 3.11.2020, 22.10.2020
Praha - Přišel nám email od generálního sekretáře českého fotbalového svazu (FAČR) Jana Paulyho. Stojí v něm, že v návaznosti na opatření vlády ČR platí...
Fotbal se nehraje, rozvážíme obědy. Drahuška vaří svíčkovou a holanďáky., 16.10.2020
Přední Kopanina - Fotbalový stadión U Drahušky by běžně byl v tomto říjnovém termínu naplněn o víkendu fotbalovými zápasy. Epidemie koronaviru však zasáhla...
Od pondělí uzavření soutěží kvůli viru. Čeká nás poslední zápasový víkend., 10.10.2020
Přední Kopanina - Aktuální víkend je na delší čas poslední, kdy se budou hrát soutěžní zápasy. Zatím na 14 dnů, možná déle. Nabízíme Vám přehled zápasů,...
Přeborová tipovačka: Jak vidí 7. kolo Šimon Vik z Přední Kopaniny?, 02.10.2020
Praha - Patří mezi elitu Pražská teplárenská přeboru. Jenže, jakmile se fotbalisté z Přední Kopaniny vyšvihnou na první příčku, tým trenéra Votta prohraje...
Žolík pomohl Admiře B k vítězství. Kopaninu jsme přetlačili, řekl Michálek, 30.09.2020
Kobylisy - Nastoupil až po přestávce, ale prsty měl v obou trefách Admiry B v utkání Pražská teplárenská přeboru proti Přední Kopanině (2:0). Útočník Jakub...

Další články

V sobotu se na Kopanině hrát nebude. Trvalý déšť odložil béčko i žáky., 26.09.2020
Začátek sezony 2020/21 se novému týmu mladší přípravky vydařil, 15.09.2020
Deset lidí na mě dře, tak pak čekají, že se trefím, směje se kanonýr Urban, 10.09.2020
Kopaninský Urban zdvojnásobil své konto. Mihálek je nadále neprůstřelný., 10.09.2020
Kopanina se dočkala vysoké výhry nad rivalem. Rozhovor s trenérem Vottem., 27.08.2020