Rozhodnuto: Přední Kopanina po roce opět mistrem Prahy. V historii už popáté!

Datum a čas:11.06.2016 17:00  |  Poločas: 1 : 1  |  Tým: FCPK
Góly:18. Bláha z penalty, 72. a 87. Literák
Góly-soupeř:33. Nykl
Sestava:Švarc - Hemzáček, Mikeš (62. Les), Čihák, Bláha – Flaks (76. Průša), Melničuk, Santler (86. Vik), Poláček (66. Sýkora) - Pešír - Urban (71. Literák). Trenér: Sálem Hebousse.
Sestava-soupeř:Jeřábek - Hořický, Záhorec, Hrazdíra (67. Šumský), Slováček - Krejča - Dušek, Šmíd, Richtrmoc - Formáček, Nykl. Trenér: Miroslav Pensdorf.

Přední Kopanina - Fotbalisté Přední Kopaniny obhájili titul mistra Prahy. V předposledním kole porazili svého úhlavního rivala z Královic na domácím stadiónu U Drahušky 3:1 a po roce opět zvedli nad hlavu mistrovský pohár. Nic na tom nemůže změnit ani poslední kolo na hřišti Cholupic. Kopanina se ziskem pátého titulu v historii zařadila mezi nejúspěšnější kluby v hlavním městě.

Tah Literákem. Náhradník spustil titulové oslavy Přední Kopaniny

Dlouho žila naděje fotbalistů Královic, že ještě v posledním kole budou hrát o první místo v Pražská teplárenská přeboru. Uťal ji ale muž, který vstal z lavičky a v přímém souboji o „titul“ superšlágr nejvyšší pražské soutěže rozhodl: Tomáš Literák přišel v 71. minutě na hřiště za stavu 1:1 a už za minutu slavil. V závěru přidal druhou trefu, což znamená, že Přední Kopanina obhájila přeborový triumf z minulé sezony.

Byly to před zápasem Přední Kopanina – Královice lehké počty. Výhra Královic = souboj o první místo až do posledního kola. Jiný výsledek = oslavy Přední Kopaniny.

A ty vypukly v 18.45 hodin po výhře 3:1. Lehká práce to ale pro tým od letiště nebyla. Stav byl dlouho 1:1. Stačila malá nepozornost a přebor mohl mít ještě velmi dramatický konec.

Důležitost utkání ležela na všech,“ řekl Sálem Hebousse, trenér vítězů. „Ale poradili jsme si s tím dobře. Prvních třicet minut bylo výborných, nezaslouženě to bylo jen 1:0.“

Po faulu na Pešíra kopal domácí Bláha penaltu v prestižním souboji proti svému velkému kamarádovi – brankářovi Královic Jeřábkovi. Ten mu sice vystihl stranu, ale na dobře umístěný balon nedosáhl. Další obrovské šance Jeřábek Urbanovi pochytal. A hostující střelec Nykl dokonce vyrovnal...

O poločase jsme si řekli, že když už jsme to dotáhli až sem, že to nepustíme,“ vyprávěl Hebousse, jemuž báječně vyšlo střídání. Tah Literákem se ukázal jako klíčový. „Obhájit přeborníka Prahy je skvělá věc. Jsme šťastní. Ale bylo to daleko, daleko těžší než loni.“

V minulé sezoně prolétl tým sezonou suverénně, to teď do posledních chvil odrážel atak Královic, s nimiž už se po podzimu moc nepočítalo. „Ztráceli jsme deset bodů a viděli jsme to jako utopii, že bychom ještě hráli o titul. Ještě jsme se tam vrátili, ale dvakrát jsme s Kopaninou prohráli. Není o čem. Zasloužili si to,“ uznal Jiří Šmíd, kapitán Královic.

Ty přijely k důležitému souboji bez tří vyloučených hráčů a hrajícího trenéra Hyského, který plní roli spolukomentátora České televize na fotbalovém Euru ve Francii. „Na víc jsme asi neměli. Chtěli jsme co nejdéle udržet nerozhodný výsledek a v posledních dvaceti minutách to trochu risknout, otevřít to a zkusit dát gól. Bohužel jsme udělali chybu a už jsme neměli sílu na to, abychom se vrátili do zápasu,“ rekapituloval Šmíd. „Důležité body jsme ztratili v jiných zápasech. Sezonu bych ale hodnotil kladně. Udělalo se nové hřiště, máme nejlepší trávník v přeboru. A tohle umístění na náš mančaft, kde většině táhne na čtyřicet, není špatné,“ usmívá se opora Královic, které ještě budou hájit druhou pozici v posledním kole před střížkovskými Bohemians Praha a Třeboradicemi.

To Kopanině už nikdo první místo nevezme. A má i další jistotu: v sobotu ji na hřišti Cholupic naposledy povede trenér Hebousse, který po pátém a dvou prvních místech v přeboru u týmu po třech letech končí. „U týmu už nebudu,“ potvrdil Hebousse, který si chce od fotbalu trochu odpočinout. „Budu s klukama ale dál v kontaktu. Pokusím se pomoct třeba ohledně posil, pokud vedení zváží, že půjde do divize.“

V posledních letech vítězové přeboru o soutěž výš nechtěli. Co teď? Ani na Kopanině, která loni posun odmítla, ještě není rozhodnuto. „Je to těžké rozhodování. Další sezona v přeboru už by ale asi nebyla to pravé ořechové. Asi by bylo dobré si divizi zkusit,“ myslí si Hebousse.

Pokud se tak stane, on už bude jen v roli pozorovatele.

Nejlepší hráč Přední Kopaniny: Tomáš Literák.
Nejlepší hráč Královic: Petr Jeřábek.
Nejlepší hráč podle fotbalpraha.cz: Radoslav Melničuk (Přední Kopanina).

Rozhodčí:Cichra - Rodová, Toman
Delegát:Bydžovský
Žluté karty:Čihák – Záhorec, Nykl