FC Zličín
1:3
[0:1]

Praha zná vítěze poháru. Po pěti letech, počtvrté v historii: Přední Kopanina.

Střížkov - Finále Teskahor poháru Prahy 2023/24 se stalo oslavou fotbalového klubu FC Přední Kopanina. Modročervení před krásnou návštěvou 450 diváků přehráli dalšího přeborového účastníka FC Zličín 3:1 a vyhráli pohárovou trofej už počtvrté ve své historii. Góly dávali Ptáček, Schierreich a Hájek. Tým trenéra Votta dotlačila k výhře ohromná podpora fanoušků z kopaninské mládežnické akademie.

Přední Kopanina postoupila do finále přes Řeporyje (8:0), Tempo (3:0), Kolovraty (3:0) a Duklu JM (2:0). Tým poprvé inkasoval až ve finále, ale jelikož tři góly vstřelil, bere zlato.

První poločas byl v režii favorizované Kopaniny, která honí dva zajíce. Kromě poháru také usiluje o vítězství v přeboru Prahy a postup do divize. Proti tomu Zličín avizoval, že koncentruje všechny síly na úspěch v poháru, protože v soutěži skončí uprostřed tabulky.

Zličín, který byl vedený jako domácí tým, se na polovinu hostů dostával od začátku sporadicky. Kopanina hledala cestu k brance po stranách, ale dobré úniky a následné centry byly zblokovány. Padla i branka a byla nádherná, nůžky Daniela Urbana, ale zkušený rozhodčí Orel gól neuznal pro předchozí faul na Kučeru, o jehož startu se před zápasem hodně diskutovalo (více zde). Také tento moment znamenal střídání pro gólmana Zličína Mareše, který se zranil.

Náhradní brankář Hlous inkasoval v momentě avizovaného nastavení 6 minut na konci první půle. Roztažení do pravého křídla, zpětná přihrávka Mejdra a Ptáček krásně utáhl střelu, která prošla celým vápnem a zajistila Kopanině poločasové vedení 1:0. Euforie na tribuně v sektoru hostů byla převeliká a tým si namířil užít radovačku přímo před kotlem.

Druhý poločas zápas zdramatizoval. Kopanina se zatáhla, možná až příliš, soupeř vyslal na hrot zkušeného Košúta a začal být více na míči. Vše vyvrcholilo po hodině hry, kdy právě Košút byl faulován na útočné polovině, Zličín rychle rozehrál a z následné akce se nádhernou střelou za vápnem trefil Kohout a skóre bylo srovnané.

Jenže kouč Kopaniny Daniel Vott měl šťastnou ruku. Udělal změny v sestavě a dva z příchozích hráčů zaznamenali dva góly - Schierreich, Hájek.

Schierreich si jen dvě minuty po vyrovnání naskočil na roh Mainolfiho, který předtím vybojoval Urban, a hlavou proměnil. Definitivní razítko pro vypuknutí kopaninských oslav dal Štěpán Hájek. Přišel na hřiště v 73. minutě místo Urbana a pět minut před koncem zúročil pěkný centr z levé strany od Zelenky přesnou dorážkou - 3:1 pro Kopaninu.

Bylo rozhodnuto. Zličín ve druhé půli ukázal své kvality, ale Kopanina si za výkon ve finále i triumfální jízdu celým letošním ročníkem poháru zlato zasloužila. Jedna ze dvou hlavních trofejí sezóny jede k letišti. Teď ještě dotáhnou double vítězstvím v přeboru Prahy.

Zvláštění poděkování za finále patří trenérům mládeže FCPKAcademy a všem jejich svěřencům od přípravek až po dorost. Společně vytvořili úžasnou atmosféru, ne úplně obvyklou na této úrovni amatérského fotbalu, a na konci tak vypukly nefalšované opravdické fanoušků s hráči na tribunách a pak i na ploše. Zároveň je třeba vyjádřit poklonu i fan klubu Zličína, který podporoval na opačném konci tribuny neméně sympaticky. Bohužel pro jeden z těchto táborů, vyhrát mohl jen jeden.

Kopanina má do své bohaté sbírky úspěchů další cennou trofej. Pohár vyhrála už počtvrté. Jedná se o roky 1995, 2003, 2019 a 2024. A samozřejmě si touto výhrou vybojovala právo startu v novém ročníku národního poháru MOL Cup. Gratulujeme!

Po krátkých oslavách jedeme dál. Ve hře je druhá zásadní trofej sezóny. Mistr ligy, vítěz přeboru Prahy. Zbývají tři kola, modročervení potřebují jednu výhru. Pak by aktuálně pětinásobný vítěz této soutěže mohl slavit pošesté a posunout se do divize, čtvrté nejvyšší tuzemské soutěže.

Kopanina do toho !!!

Záznam celého zápasu FC Zličín vs FCPK (1:3), dne 28.5.2024

Zavadil - Zelenka, Mejdr, Kučera, Hovorka - Ptáček (87. Vágner), Asad, Mainolfi (87. Kočí), Razetto (60. Schierreich), Bradáč (60. Šalanský) - Urban (73. Hájek). Trenér: Daniel Vott.

45. Ptáček (0:1, as. Mejdr), 65. Schierreich (1:2, as. Mainolfi), 85. Hájek (1:3, as. Zelenka)