Přední Kopanina končí podzim porážkou s Královicemi. Přesto slaví půlmistra.

Datum a čas:22.11.2014 13:30  |  Poločas: 1 : 0  |  Tým: FCPK
Góly:80. Melničuk
Góly-soupeř:41. Formáček, 50. Randa
Sestava:Švarc - Mikeš, Čihák, Melničuk, Bláha - Průša (88. Holeček), Santler, Blažek, Poláček - Vik (66. J. Fárka), Forman (79. P. Fárka). Trenér: Salem Hebousse
Sestava-soupeř:Homolka - Dušek, Hyský, Slováček, Hořický - Pospíšil, Šmíd, Záhorec, Randa (85. Böhm), Richtrmoc - Formáček. Trenér: Martin Hyský.

Přední Kopanina - Fotbalisté Přední Kopaniny ukončili první polovinu probíhající sezóny 2014/2015 Pražská teplárenská přeboru mužů porážkou s Královicemi 1:2. Na umělé trávě Újezdu Praha 4 kam soupeř přemístil své domácí zápasy viděli diváci jeden z nejatraktivnějších zápasů podzimu, ve kterém se Kopanina musela obejít bez vyloučeného nejlepšího střelce Pešíra. Skvělý zápas byl kousek od remízy. Poláček však penaltu v poslední minutě po faulu na gólmana Švarce nedal.

Poláček nedal v poslední minutě penaltu a Kopanina padla s Královicemi

Ve šlágru kola přivítaly Královice na umělce Újezdu Praha 4 podzimního lídra přeboru Přední Kopaninu a uštědřily jí druhou porážku v soutěži. V zápase vynikající úrovně šly Královice do dvoubrankového vedení přesnými trefami Formáčka a Randy a zápas se zdál rozhodnutý. Kontaktní branka Melničuka však dala souboji nový náboj. V hektickém závěru mohl Poláček z penalty dokonce srovnat, ale Homolka skvělým zákrokem Královice podržel.

Lepší závěr podzimní části přeboru Pražská teplárenská se snad ani nedal načasovat. Střetly se dva týmy, které asi v současné době předvádějí nejpohlednější fotbal v této soutěži a třináctibodový rozdíl mezi nimi nebyl nijak znát. Domácí nastoupili do utkání v obvyklé sestavě, hostům citelně chyběl kanonýr Pešír, vykartovaný v minulém kole.

Od úvodního hvizdu se hrálo rychle, tvrdě a s potřebným nasazením. Útoky se střídaly na jedné i druhé straně. Už ve 2. minutě se po rohu Poláčka hlavou prosadil Čihák, ale Homolka v domácí brance byl připraven. Hned z protiútoku se řítil na Švarcovu bránu Pospíšil, jenže hostující obrana ho stačila včas odzbrojit.

V 5. minutě rozehrával Poláček takřka z půlky přímý kop a Čihák opět hlavou prodlužoval balon lehce nad břevno. Vzápětí centroval zleva Bláha a Poláčkova dorážka skončila na vrchní síti Homolkovy brány. Pak na druhé straně napřáhl prudce Formáček a Švarc jen konečky prstů vytěsnil míč na roh. Ani další Formáčkův střelecký pokus o chvíli později ke gólu nevedl, Švarc se znova zaskvěl.

V 15. minutě měli výhodu standardní situace hosté a Poláček to provedl znamenitě, jenže ani Homolka nezůstal pozadu a dobře mířenou dělovku stačil vyboxovat. O devět minut později si pak hosté vypracovali první velkou šanci, když na přesný centr Průši si naběhl Vik, ale z deseti metrů dobře postaveného Homolku neprostřelil.

Ve 35. minutě po faulu na Formáčka měli domácí výhodu přímého kopu takřka z hranice šestnáctky a málem se radovali. Randa využil své střelecké schopnosti a zazvonil na pravou tyč Švarcovy svatyně. Odražený míč se ještě dostal k volnému Richtrmocovi, jenže ten pálil z ostrého úhlu prudce nad.

Když už se zdálo, že poločas skončí bez branek, udeřili z ničehož nic domácí. A stálo to opravdu za to. Ve 41. minutě vysunul Záhorec přesnou přihrávkou Randu, ten prodloužil balon doprava nabíhajícímu Pospíšilovi a jeho zpětnou přihrávku pak uklidil Formáček z malého vápna bombou do sítě - 1:0. Do kabin se tak veseleji odcházelo hochům z Královic.

Do druhého dějství nastoupili hosté s jedinou snahou a to o brzké vyrovnání. Proto udělat trenér Hebousse drobné změny v sestavě. Forman se objevil v obranné čtveřici a do středové řady se vysunul asi nejnebezpečnější člen týmu Čihák.

Jenže úvodní minuty patřily jasně domácím. Hned ve 49. minutě se nečekaně před vápnem hostů dostal k míči Formáček a jeho jedovatá rána jen těsně minula pravou tyč Švarcovy brány. Jakoby to bylo neklamné varování věcí příštích. Neuběhla snad ani minuta, kdy Záhorec lehce přiťukl míč Randovi, ten se do něho asi ze dvaadvaceti metrů opřel a parádní trefou vymetl pravou šibenici hostující brány - 2:0.

A hned z dalšího útoku domácích mohl po hezké Randově přihrávce zvyšovat Pospíšil, jenže z úhlu bránu prudce přestřelil. V 62.minutě zahrozili hosté, když se po přihrávce Vika objevil v gólové příležitosti Průša, ale Homolka byl připraven. Pak si na Průšovu zpětnou přihrávku šikovně naběhl Mikeš, ale pálil vysoko nad břevno.

S přibývajícím časem měli hosté stále častěji míč na svých kopačkách, tlačili se směrem dopředu, ale dobře organizovaná obrana domácích je do vážnějších šancí nepouštěla. Až přišla 80. minuta a rohový kop z pravé strany. Ten rozehrál perfektně Poláček a před brankou číhající Melničuk hlavou snížil na 2:1. Dalo se předpokládat, že závěr bude ještě dramatický a to se také stalo.

V 84. minutě vysunul Hyský dlouhou hlavičkou kupředu Pospíšila, ten se s míčem dostal až do vápna, avšak jako už poněkolikáté bránu přestřelil. Vzápětí znova Pospíšil své sólo nedotáhl do potřebné koncovky a s přispěním gólmana orazítkoval jen jeho bližší tyč. A tyto neproměněné šance mohli domácí hodně mrzet. V 87. minutě se po přímém kopu Poláčka ocitl balon už za Homolkovými zády, jenže předem odmávnutý ofsajd všechno změnil.

Samotným vyvrcholením velice pohledného utkání pak byla poslední minuta. Hosté měli výhodu pravděpodobně posledního přímého kopu. Před domácí branku si naběhl i hostující gólman Švarc a Poláčkem načechraný míč se snesl právě k jeho kopačce. Ve skrumáži pak byl Švarc faulován a protože hlavní arbitr Váša byl hodně blízko přestupku, nic jiného než penalta nemohlo následovat. A míč si postavil ten nejzkušenější, exligista Poláček. Proti němu stál teprve dvacetiletý Homolka a obstál znamenitě.
Jeho přízemní střelu mu skvěle lapil a Královice se tak mohly radovat.

Hlasy trenérů

Martin Hyský (Královice): „Byl to enormně těžký zápas. Bylo vidět, že Kopanina je oprávněně tam, kde je. My jsme to o ní věděli. Ne pražský přebor to bylo utkání ve vysokém tempu. Oba mančafty chtěly hrát, aktivně napadaly a snažily se o rychlý přechod. Z toho pohledu to bylo velice kvalitní utkání. Musím pochválit naše kluky, a to do jednoho. Myslím, že poslední tři zápasy, co jsme odehráli a to Cholupice, Vršovice a dnes, tak takhle to má vypadat. Byl velmi dobrý přístup, bylo to fotbalové a je jen škoda, že nedáváme víc gólů. Dnes za stavu 2:0, jsme měli další šance, dát třetí gól, tak byl konec. Jinak je ten zápas zbytečně hektický. Dostali jsme zbytečný gól ze standardní situace. Hrozně by mě mrzelo kdybychom znova hráli 2:2, jako s Vršovicemi po takovém výkonu. Takže jsem rád za sebe i za celý mančaft, že jsme to takhle dotáhli, že Petr Homolka tu penaltu chytil. Byl to důležitý moment pro ten výsledek. Remízou bychom byli hodně zklamaní. Randa dal nádherný gól a i ten první byl po krásné akci.”
Salem Hebousse (Přední Kopanina): „Bylo to takové remízové utkání. V prvním poločase byly Královice o něco lepší. Daly těsně před poločasem gól. Hrály trošku jednodušeji na té umělce a slavilo to úspěch. Daly na 2:0, krásný gól Randy. Letos v přeboru padají pěkné góly a tohle to byl jeden z nich. My jsme dali kontaktní gól, šli jsme za tím, abychom vyrovnali a pak se stalo to, že se někdy penalty nedávají. Tomáš dal v jiných zápasech krásné góly, nic mu nevyčítám. To k fotbalu patří, neproměněná penalta. Myslím, že to byl krásný závěr pro všechny přítomné. Gratuluji soupeři. Myslím, že na přebor to byl nadprůměrný fotbal,
z obou stran. Pešír nám dnes chyběl, ale kluci dnes hráli dobře i bez něj. Myslím, že ten bod jsme si zasloužili.”

Nejlepší hráč Královic: Lukáš Richtrmoc.
Nejlepší hráč Přední Kopaniny: Martin Čihák.
Nejlepší hráč podle fotbalpraha.cz: Petr Homolka (Královice).

Rozhodčí:Váša - Gotthard, Maiello
Delegát:Faltys